SportCentrum to: wyjazdy na narty, narty last minute, free ski Austria, free ski Francja, free ski Włochy, free ski Szwajcaria, narty w dolomitach

Z biegiem Narwi do Białowieży


Przebieg trasy: Ptasia Osada — Siemianówka — Białowieża

Długość całkowita (około): 92 km

Dzień 1: Ptasia Osada — Siemianówka (około 60 km)

Dzień 2: Siemianówka — Białowieża (około 32 km)

Data rozpoczęcia jest dowolna. Istnieje możliwość łączenia tras i przedłużania długości wyprawy! Zainteresowanych prosimy o kontakt!

Przebieg trasy

Trasa rozpoczyna się w okolicach miejscowości Ploski nad Narwią. Biegnie — w zależności od wyboru — południowym lub północnym brzegiem rzeki. Na trasie (obu), przejeżdża się przez malowniczo położone wsie, w dużej części zamieszkałe przez prawosławnych mieszkańców. Po drodze spotyka się drewniane cerkwie, domy z charakterystycznymi, białoruskimi zdobieniami. Momentami trasa prowadzi przez drogi szutrowe — a z rzadka może się trafić piasek. Po noclegu w pobliżu Zbiornika Siemianówki droga wiedzie przez Puszczę Białowieską — aż do samej Białowieży. To w dużej części droga szutrowa.

Stopień trudności trasy: średni

Niewielkie przewyższenia, ale momentami mogą się trafiać odcinki piaszczyste. Przez Puszczę droga szutrowa.

Interesujące miejsca na trasie:

Trześcianka: wieś białoruska, o której pierwsze wzmianki pochodzą z końca XV wieku. We wsi znajduje się drewniana cerkiew św. Michała Archanioła z 1867 roku. We wsi znajduje się sporo dość dobrze zachowanych domów drewnianych z tradycyjną architekturą.

Narew: wieś, a dawne miasto królewskie założone w 1514 roku. We wsi znajduje się XIX wieczna cerkiew, kościół z 1775 roku; zachował się urbanistyczny układ przestrzenny z XVI wieku.

Zalew Siemianówka: największy, sztuczny zbiornik wodny na Podlasiu; trzeci co do wielkości sztuczny zbiornik wodny na terenie Polski . Zbudowany w latach 1977—1990. Miał spełniać rolę zapasu wody dla Białegostoku.

Białowieża: jedyna w swoim rodzaju wieś w Polsce, z Urzędem Pocztowym, siedzibą dyrekcji Parku Narodowego, Instytutami badawczymi PAN, Muzeum Przyrodniczym. W Białowieży, oprócz obiektów nowoczesnych znajdują się zabytki z dawniejszych czasów —Cerkiew Mikołaja Cudotwórcy z unikalnym, porcelanowym ikonostasem, Kościół z 1927 roku, pozostałość zabudowań po Pałacu Carskim (obecnie — Ośrodek Edukacji Ekologicznej). A największą atrakcją Białowieży — jest Puszcza Białowieska — z całym swoim bogactwem i różnorodnością flory i fauny.

Puszcza Białowieska: Ostatni las naturalny, ostatni las pierwotny, ostatni las prawie pierwotny w Europie — to wszystko to określenia Puszczy Białowieskiej. Co jeszcze bardziej zaskakujące — określenia prawdziwe! To rzeczywiście taki fragment (razem z częścią leżącą na Białorusi), jakiego nie ma na całym naszym kontynencie! Las. Las jaki jest – każdy widział! Ale jak się zobaczy Puszczę, to wtedy rzeczywiście — widać jaka jest różnica pomiędzy dowolnym lasem a puszczą! Na temat Puszczy Białowieskiej, jej bogactw gatunków, urokliwości miejsc, piękna, żubrów powstało mnóstwo opracowań. W Puszczy Białowieskiej naliczono przeszło 1000 gatunków roślin naczyniowych - co stanowi w przybliżeniu połowę flory Polski! Niektóre fragmenty mają charakter lasu pierwotnego - co jest czymś już zupełnie unikalnym na Niżu Środkowoeuropejskim. Fauna Puszczy jest także imponująca - szacuje się, że w Puszczy Białowieskiej występuje przeszło 21 tysięcy gatunków zwierząt! Puszcza to dom 60 gatunków ssaków - z najbardziej znanym żubrem, ale w Puszczy występują także: jeleń, sarna, wilk, ryś, żbik, dzik, łoś, gronostaj, kuna leśna, tchórz. Stwierdzono na terenie tego kompleksu leśnego występowanie przeszło 240 gatunków ptaków - z bocianem czarny, orlikiem krzykliwym, rzadkimi gdzie indziej gatunkami dzięciołów, sów, ptaków wróblowatych.

Puszcza Białowieska jest unikalnym w Europie miejscem, które należy chronić a które jak się je pozna, zobaczy - na długo pozostawia niezatarte wspomnienia!


Oferujemy:

 • 2 noclegi w pokoju 2 os. w pensjonatach/kwaterach agroturystycznych
 • 2 śniadania,
 • codzienny transport bagażu pomiędzy hotelami w tracie trwania imprezy
 • tradycyjne mapy trasy w formacie .pdf do samodzielnego wydrukowania
 • pliki .gpx do nawigacji w telefonie (polecamy aplikację GPX viewer),
 • po zakończeniu imprezy - transport osób wraz z rowerami na miejsce startu,
 • HelpLine 24h/doba - pomoc w razie potrzeby.

Cena imprezy za jedną osobę (pokój dwuosobowy): 490 zł

 

Dopłata do pokoju jednoosobowego (cała impreza): 190 zł

 

Dopłata do wyżywienie HB (obiadokolacje): 100 zł/os.


Uwagi:

 • Minimalna wielkość grupy - dwie osoby.
 • Istnieje możliwość wynajęcia roweru oraz sakw. W razie takiej potrzeby - prosimy o kontakt.
 • Uwaga: Prosimy o dokonywanie rezerwacji minimalnie na 7 dni przed planowanym terminem imprezy — chociaż im wcześniej, tym lepiej. Zawsze będziemy informować o postępach. W przypadku zbyt krótkiego czasu od momentu rezerwacji — przygotowanie wycieczki może się okazać niemożliwe.
 • Wszystkie organizowane przez nas imprezy mogą podlegać modyfikacjom — prosimy o kontakt — dołożymy wszelkich starań, żeby znaleźć najbardziej optymalne i satysfakcjonujące Państwa rozwiązania.

Biuro Podróży SportCentrum :: wczasy, wyjazdy na narty, last minute, wczasy last minute :: Bielsko-Biała