SportCentrum to: wyjazdy na narty, narty last minute, free ski Austria, free ski Francja, free ski Włochy, free ski Szwajcaria, narty w dolomitach

Trasa bocianich gniazd


Przebieg trasy: Tykocin — Suraż — Ploski — Siemianówka — Białowieża

Długość całkowita (około): 161 km

Dzień 1: Tykocin — Suraż (około 38 km)

Dzień 2: Suraż — Ploski (około 31 km)

Dzień 3: Ploski — Siemianówka (około 60 km)

Dzień 4: Siemianówka — Białowieża (około 32 km)

Data rozpoczęcia jest dowolna. Istnieje możliwość łączenia tras, przedłużania lub skracania długości wyprawy! Zainteresowanych prosimy o kontakt!

Przebieg trasy

Trasa rozpoczyna się w Tykocinie, i pierwszego dnia biegnie skrajem Narwiańskiego Parku Narodowego na południe. Po drodze można zwiedzić dworek w Kurowie - siedzibę NPN, w Waniewie przejść się przez przeszło kilometrową ścieżkę edukacyjną w poprzek doliny Narwi. Drugiego dnia, od Suraża, także doliną Narwi do Plosek. Trzeci dzień to odcinek z Plosek do Siemianówki - w zależności od wyboru - którymś z brzegów rzeki, poprzez malownicze miejscowości z oryginalną białoruską architekturą i wieloma drewnianymi cerkiewkami po drodze. Dzień ostatni - to przejazd znad zbiornika Siemianówka do Białowieży przez Puszczę Białowieską.

Stopień trudności trasy: średni

Niewielkie przewyższenia, nawierzchnia asfaltowa lub drogi szutrowe. Rzadko piasek - szczególnie na krótkich odcinkach leśnych. Niekiedy bruk, ale na krótkich odcinkach.

Interesujące miejsca na trasie:

Tykocin: miasteczko, którego historia rozpoczyna się najprawdopodobniej w XI wieku, a pierwsze wzmianki w źródłach pisanych pochodzą z 1414 roku. Prawa miejskie zostały nadane Tykocinowi w 1425 roku. Najprawdopodobniej Tykocin powstał w miejscu przeprawy przez Narew dla skrócenia szlaku handlowego prowadzącego z Połocka i Wilna w kierunku Poznania i Krakowa. W Tykocinie znajduje ponad 100 zabytkowych obiektów, z najstarszym w Polsce zespołem urbanistycznym charakterystycznym dla miasteczka żydowskiego.

Suraż: Jedno z najmniejszych miasteczek w Polsce. Początki Suraża datują się na XI wiek. Znajduje się kościół z 1873 roku, żydowski kirkut z 1865 roku. Zachowały się spore fragmenty starej drewnianej zabudowy oraz układ miejski z XV wieku z dwoma rynkami.

Strabla: wieś w której zachował się dworek szlachecki z XVIII wieku i zabytkowy kościół –Sanktuarium Matki Boskiej Strabelskiej z cudownym obrazem z 1617 roku. Tu też znajduje się drewniana plebania z 1920 roku i zabytkowa dzwonnica z XVIII wieku.

Zalew Siemianówka: największy, sztuczny zbiornik wodny na Podlasiu; trzeci co do wielkości sztuczny zbiornik wodny na terenie Polski . Zbudowany w latach 1977—1990. Miał spełniać rolę zapasu wody dla Białegostoku.

Białowieża: jedyna w swoim rodzaju wieś w Polsce, z Urzędem Pocztowym, siedzibą dyrekcji Parku Narodowego, Instytutami badawczymi PAN, Muzeum Przyrodniczym. W Białowieży, oprócz obiektów nowoczesnych znajdują się zabytki z dawniejszych czasów — Cerkiew Mikołaja Cudotwórcy z unikalnym, porcelanowym ikonostasem, Kościół z 1927 roku, pozostałość zabudowań po Pałacu Carskim (obecnie — Ośrodek Edukacji Ekologicznej). A największą atrakcją Białowieży — jest Puszcza Białowieska — z całym swoim bogactwem i różnorodnością flory i fauny.

Puszcza Białowieska: Ostatni las naturalny, ostatni las pierwotny, ostatni las prawie pierwotny w Europie — to wszystko to określenia Puszczy Białowieskiej. Co jeszcze bardziej zaskakujące — określenia prawdziwe! To rzeczywiście taki fragment (razem z częścią leżącą na Białorusi), jakiego nie ma na całym naszym kontynencie! Las. Las jaki jest – każdy widział! Ale jak się zobaczy Puszczę, to wtedy rzeczywiście — widać jaka jest różnica pomiędzy dowolnym lasem a puszczą! Na temat Puszczy Białowieskiej, jej bogactw gatunków, urokliwości miejsc, piękna, żubrów powstało mnóstwo opracowań. W Puszczy Białowieskiej naliczono przeszło 1000 gatunków roślin naczyniowych - co stanowi w przybliżeniu połowę flory Polski! Niektóre fragmenty mają charakter lasu pierwotnego - co jest czymś już zupełnie unikalnym na Niżu Środkowoeuropejskim. Fauna Puszczy jest także imponująca - szacuje się, że w Puszczy Białowieskiej występuje przeszło 21 tysięcy gatunków zwierząt! Puszcza to dom 60 gatunków ssaków - z najbardziej znanym żubrem, ale w Puszczy występują także: jeleń, sarna, wilk, ryś, żbik, dzik, łoś, gronostaj, kuna leśna, tchórz. Stwierdzono na terenie tego kompleksu leśnego występowanie przeszło 240 gatunków ptaków - z bocianem czarny, orlikiem krzykliwym, rzadkimi gdzie indziej gatunkami dzięciołów, sów, ptaków wróblowatych.

Puszcza Białowieska jest unikalnym w Europie miejscem, które należy chronić a które jak się je pozna, zobaczy - na długo pozostawia niezapomniane wrażenia!


Oferujemy:

 • 4 noclegi w pokoju 2 os. w pensjonatach/kwaterach agroturystycznych
 • 4 śniadania,
 • codzienny transport bagażu pomiędzy hotelami w tracie trwania imprezy
 • tradycyjne mapy trasy w formacie .pdf do samodzielnego wydrukowania
 • pliki .gpx do nawigacji w telefonie (polecamy aplikację GPX viewer),
 • transfer uczestników wraz z rowerami ostatniego dnia na miejsce startu,
 • HelpLine 24h/doba - pomoc w razie potrzeby.

Cena imprezy za jedną osobę (pokój dwuosobowy): 750 zł

 

Dopłata do pokoju jednoosobowego (cała impreza): 255 zł

 

Dopłata do wyżywienie HB (obiadokolacje): 200 zł/os.


Uwagi:

 • Minimalna wielkość grupy - dwie osoby.
 • Istnieje możliwość wynajęcia roweru oraz sakw. W razie takiej potrzeby - prosimy o kontakt.
 • Uwaga: Prosimy o dokonywanie rezerwacji minimalnie na 7 dni przed planowanym terminem imprezy — chociaż im wcześniej, tym lepiej. Zawsze będziemy informować o postępach. W przypadku zbyt krótkiego czasu od momentu rezerwacji — przygotowanie wycieczki może się okazać niemożliwe.
 • Wszystkie organizowane przez nas imprezy mogą podlegać modyfikacjom — prosimy o kontakt — dołożymy wszelkich starań, żeby znaleźć najbardziej optymalne i satysfakcjonujące Państwa rozwiązania.

Biuro Podróży SportCentrum :: wczasy, wyjazdy na narty, last minute, wczasy last minute :: Bielsko-Biała