SportCentrum to: wyjazdy na narty, narty last minute, free ski Austria, free ski Francja, free ski Włochy, free ski Szwajcaria, narty w dolomitach

Rowerem po wschodniej granicy w 7 dni


Przebieg trasy: Drohiczyn — Niemirów — Czeremcha — Białowieża — Siemianówka — Sokółka — Lipsk— Wigry

Długość całkowita (około): 408 km

Dzień 0: Przyjazd, nocleg Drohiczyn

Dzień 1: Drohiczyn — Niemirów (około 45 km)

Dzień 2: Niemirów — Czeremcha (około 41 km)

Dzień 3: Czeremcha — Białowieża (około 48 km)

Dzień 4: Białowieża — Siemianówka (około 31 km)

Dzień 5: Siemianówka — Sokółka (około 100 km)

Dzień 6: Sokółka — Lipsk (około 42 km)

Dzień 7: Lipsk — Wigry (około 101 km)

Data rozpoczęcia jest dowolna. Istnieje możliwość rozpoczęcia wyprawy w innym, wybranym punkcie. W razie pytań prosimy o kontakt.

Przebieg trasy

Początek w Drohiczynie nad Bugiem. Przejazd wzdłuż rzeki Podlaskim Przełomem Bugu, przekroczenie rzeki i jazda na północ, ścianą wschodnią w stronę Puszczy Białowieskiej. Dalej, po opuszczeniu Puszczy w stronę Siemianówki a potem znowu wzdłuż granicy na Wysoczyznę Sokólską. Z Sokółki do źródeł Biebrzy - i dalej już na Suwalszczyznę - jazda wokół jeziora Wigry. Ostatniego dnia proponujemy zarezerwowanie czasu na dodatkowy nocleg - dla odpoczynku i żeby nie wracać na miejsce startu w nocy (transportujemy uczestników wraz z rowerami do Drohiczyna).

Stopień trudności trasy:

Trasa średnio trudna. Niekiedy w miejscowościach bruk na krótkich odcinkach. Bywają odcinki szutrowe, a w przypadku dłuższych okresów suszy - mogą być lekko piaszczyste. Odcinki na Wysoczyźnie Sokólskiej i Suwalszczyźnie mają czasami dość dużo podjazdów.

Poszczególne odcinki trasy:

Dzień 1

Drohiczyn – Niemirów: trasa biegnie brzegiem rzeki Bug – z niesamowitymi, niezwykle malowniczymi widokami na dolinę rzeczną. Jest to tak zwany „Podlaski Przełom Bugu” – mezoregion fizycznogeograficzny, z krętą, momentami meandrującą rzeką tworzącą „wycinającą” w polodowcowych wysoczyznach głęboki na 20 – 30 metrów niezwykle malowniczy kanion.

Drohiczyn w XI wieku był jednym z najważniejszych grodów Podlasia; został w tym czasie założony przez ludność ruską. W 1254 roku Drohiczyn był miejscem koronacji jedynego w dziejach Rusi króla – Daniela Halickiego (Daniel I Romanowicz Halicki – król Rusi w latach 1253–1264). Drohiczyn obecnie jest może nieco sennym, ale pełnym historycznych, dobrze zachowanych pamiątek po dawnych czasach: Grodzisko na Górze Zamkowej (obecnie masyw Góry Zamkowej stanowi tylko małą część góry mieszczącej kiedyś zabudowania zamkowe. Na szczycie Góry Zamkowej znajduje się obelisk wzniesiony w 1928 roku w 10 rocznicę odzyskania niepodległości. Jedyną pozostałością po zamku jest nazwa ul. Zamkowej.), Katedra Trójcy Przenajświętszej z lat 1696 – 1709, Zespół Klasztorny Franciszkanów, klasztor Franciszkanów, Zespół Klasztorny Benedyktynek, Cerkiew św. Mikołaja z 1792 roku i wiele innych mniejszych obiektów o długiej historii.

Dzień 2

Niemirów – Czeremcha: Po przekroczeniu Bugu trasa prowadzi drogami biegnącymi wzdłuż wschodniej granicy Polski i Białorusi na północ w stronę Puszczy Białowieskiej. Trasa biegnie przez małe, senne, w dużej części prawosławne wioseczki, z romantycznie skrytymi cerkiewkami, poprzez pola przecinane miedzami i zadrzewieniami i dolinki małych rzeczek, przecinających krajobraz.

Klukowicze. Po drodze w miejscowości Klukowicze znajdują się pozostałości grodziska z X wieku. W 1945 roku miejscowy rolnik w pobliżu Klukowicz znalazł skarb, który zawierał prawie 1000 srebrnych monet tzw. dirhemów, wybitych na terenie dzisiejszego Iraku między VIII a X wiekiem (obecnie część z tych monet znajduje się w muzeum w Łodzi).

Dzień 3

Czeremcha – Białowieża: trasa biegnie przez położone na granicy miejscowości a potem przez Puszczę Białowieską. Trasa leśna, biegnąca przez najbardziej pierwotny las w Europie.

Czeremcha – to osada licząca przeszło 2500 mieszkańców, położona 4 km od przejścia granicznego z Białorusią. Czeremcha powstała w 1906 roku jako kolejarska osada przy węźle kolejowym. W tym miejscu przecięły się nowo wybudowana w 1906 linia kolejowa Wołkowysk – Siedlce z czynną już od 1873 linią Brześć – Białystok.

Dzień 4

Białowieża – Siemianówka: Od Białowieży, na północ przez Puszczę. Odcinek leśny, interesujący przyrodniczo. Po drodze małe puszczańskie miejscowości i Puszcza Białowieska w całej swojej krasie. Trasa kończy się w okolicy Zbiornika Siemianówka.

Białowieża: jedyna w swoim rodzaju wieś w Polsce, z Urzędem Pocztowym, siedzibą dyrekcji Parku Narodowego, Instytutami badawczymi PAN, Muzeum Przyrodniczym. W Białowieży, oprócz obiektów nowoczesnych znajdują się zabytki z dawniejszych czasów —Cerkiew Mikołaja Cudotwórcy z unikalnym, porcelanowym ikonostasem, Kościół z 1927 roku, pozostałość zabudowań po Pałacu Carskim (obecnie — Ośrodek Edukacji Ekologicznej). A największą atrakcją Białowieży — jest Puszcza Białowieska — z całym swoim bogactwem i różnorodnością flory i fauny.

Dzień 5

Siemianówka - Sokółka: Trasa przebiega przez małe, senne miejscowości położone przy wschodniej granicy Polski. Przechodzi przez Kruszyniany, Krynki a potem przez tereny rolnicze Wysoczyzny Sokólskiej. Kończy się w Sokółce.

Dzień 6

Sokółka - Lipsk: Od Sokółki do Lipska, położonego w górnym basenie Biebrzy. Trasa malownicza, z licznymi małymi rzeczkami, dolinkami, w krajobrazie rolniczym. Ciekawa krajobrazowo ze względu na pagórkowate ukształtowanie terenu. W Lipsku spotkanie z Biebrzą - najbardziej interesującą przyrodniczo rzeką na Podlasiu.

Dzień 7

Lipsk – Wigry: Trasa z Lipska nad Biebrzą w stronę jednego z bardziej malowniczych jezior Suwalszczyzny - Wigier. Trasa w zmieniającym się krajobrazie - od rzecznej doliny do polodowcowego krajobrazu Suwalszczyzny, pełnego wzniesień i pagórków, zadrzewień i dolinek oraz licznych jezior z czystą wodą. Trasa bardzo atrakcyjny widokowo.


Oferujemy:

 • 7 noclegów w pokoju 2 os. w pensjonatach/kwaterach agroturystycznych
 • 7 śniadań,
 • codzienny transport bagażu pomiędzy hotelami w tracie trwania imprezy
 • tradycyjne mapy trasy w formacie .pdf do samodzielnego wydrukowania
 • pliki .gpx do nawigacji w telefonie (polecamy aplikację GPX viewer),
 • transfer uczestników wraz z rowerami ostatniego dnia na miejsce startu,
 • HelpLine 24h/doba - pomoc w razie potrzeby.

Cena imprezy za jedną osobę (pokój dwuosobowy): 1490 zł

Dopłata do pokoju jednoosobowego (cała impreza): 550 zł

Dopłata do wyżywienie HB (obiadokolacje): 400 zł/os.

Uwagi:

 • Minimalna wielkość grupy to 2 osoby
 • Istnieje możliwość wynajęcia roweru oraz sakw. W razie takiej potrzeby - prosimy o kontakt.
 • Uwaga: Prosimy o dokonywanie rezerwacji minimalnie na 7 dni przed planowanym terminem imprezy — chociaż im wcześniej, tym lepiej. Zawsze będziemy informować o postępach. W przypadku zbyt krótkiego czasu od momentu rezerwacji — przygotowanie wycieczki może się okazać niemożliwe.
 • Wszystkie organizowane przez nas imprezy mogą podlegać modyfikacjom — prosimy o kontakt — dołożymy wszelkich starań, żeby znaleźć najbardziej optymalne i satysfakcjonujące Państwa rozwiązania.

Biuro Podróży SportCentrum :: wczasy, wyjazdy na narty, last minute, wczasy last minute :: Bielsko-Biała