SportCentrum to: wyjazdy na narty, narty last minute, free ski Austria, free ski Francja, free ski Włochy, free ski Szwajcaria, narty w dolomitach

Północne Podlasie pętla 7 dni


Przebieg trasy: Tykocin — Goniądz— Supraśl — Kruszyniany — Siemianówka — Ploski — Suraż — Tykocin

Długość całkowita (około): 362 km

Dzień 0: Przyjazd, nocleg Tykocin

Dzień 1: Tykocin — Goniądz (około 58 km)

Dzień 2: Goniądz — Supraśl (około 71 km)

Dzień 3: Supraśl — Kruszyniany (około 53 km)

Dzień 4: Kruszyniany — Siemianówka (około 46 km)

Dzień 5: Siemianówka — Ploski (około 57 km)

Dzień 6: Ploski — Suraż (około 28 km)

Dzień 7: Suraż — Tykocin (około 49 km)

Data rozpoczęcia jest dowolna. Istnieje możliwość rozpoczęcia wyprawy w innym, wybranym punkcie. W razie pytań prosimy o kontakt.

Przebieg trasy

Wyprawa zaczyna się w dolinie Biebrzy, gdzie trasa wiedzie przez turzycowiska dolnego basenu, Carską Drogą w stronę Goniądza, a potem w dół mapy, w stronę Puszczy Knyszyńskiej - aż do Kruszynian - nieformalnej stolicy polskich Tatarów. Dalej zaś, wzdłuż wschodniej granicy do zbiornika Siemianówka - położonego w północnej części Puszczy Białowieskiej. Kolejne dni - trasa przebiega wzdłuż drugiej rzeki Podlasia - Narwi - przez urocze, malownicze prawosławne wsie położone na brzegach rzeki. Potem, dalej wzdłuż Narwi - aż do Tykocina - miasteczka o niezwykle bogatej i długiej historii.

Stopień trudności trasy:

Trasa średnia. Niekiedy w miejscowościach bruk na krótkich odcinkach. W Puszczy możliwe drogi leśne, szutrowe. Nad Narwią bardzo rzadko krótkie odcinki piaszczyste. Fragmenty przebiegające pod drogach publicznych z niewielkim, lokalnym ruchem kołowym.

Poszczególne odcinki trasy:

Dzień 1

Tykocin - Goniądz: Trasa z Tykocina biegnie prawym lub lewym brzegiem rzeki Narew (do wyboru). Oba warianty podobne kilometrażowo. Potem trasa wiedzie przez Carską Drogę – trakt zbudowany na przełomie XIX i XX wieku , w celu połączenia rosyjskich twierdz w Osowcu z innymi decyzją cara Mikołaja II. Droga ta przecina Bagna Biebrzańskie, biegnie lewą stroną rzeki — ale dotarcie i zobaczenie Biebrzy z tego miejsca jest praktycznie niemożliwe — bagna ciągną się kilometrami. Droga jest łatwa, wyasfaltowana. Po drodze znajduje się kilka wież widokowych, jest drewniana kładka — pomost drewniany na Długiej Łuce — który umożliwia „wdarcie się suchą nogą” na bagna. Trasa kończy się w Goniądzu.

Goniądz: miasteczko z XIV wieku, z zabytkowymi kościołami Św. Agnieszki i kaplicą pw. Św Floriana. W Goniądzu znajduje się jeden z ładniejszych punktów widokowych na dolinę Biebrzy.

Dzień 2

Goniądz - Supraśl: Zmiana krajobrazu i jazda z Goniądza do Supraśla. Trasa przebiega przez bardzo urozmaicony, rolniczy krajobraz wysoczyzny sokólskiej. Wiele urokliwych miejsc, pół poprzecinanych miedzami, zadrzewieniami, drobne dolinki rzeczek. Trasa bardzo urozmaicona i różnorodna.

Supraśl: miasteczko, siedziba dyrekcji Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, Liceum Plastycznego imienia Artura Grottgera (mieści się w dawnym Pałacu Buchholtzów). W Supraślu znajduje się także Prawosławny monaster męski Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi i św. Apostoła Jana Teologa z 1497 roku. Na terenie monastyru znajduje się także muzeum ikon.

Dzień 3

Supraśl - Kruszyniany: Trasa przecinająca południową część Puszczy Knyszyńskiej. Trasa prowadzi przez malownicze leśne drogi, wsie i małe osady leśne. Istnieje możliwość – przy pewnym szczęściu – spotkania zwierząt zamieszkujących Puszczę – może nawet rysia albo wilka. Nawierzchnia asfaltowa, ale momentami szutrowa na leśnych ścieżkach. W miejscowościach można się natknąć na bruk. Zakończenie trasy w Kruszynianach – stolicy polskich Tatarów.

Kruszyniany: wieś, założona prawdopodobnie w XVI wieku. W 1679 roku Jan III Sobieski nadał Tatarom Kruszyniany i leżące w pobliżu wsie Nietupa, Łużany jako podziękowanie za walkę Tatarów po stronie polskiej w wojnie z Turkami. Dzisiaj na terenie Kruszynian znajduje się drewniany Meczet z końca XVIII wieku (jeden z dwóch najstarszych w Polsce). W Kruszynianach znajduje się także mizar — cmentarz muzułmański z nagrobkami nawet z końca XVIII wieku. Oprócz wyznawców Islamu Kruszyniany zamieszkuje mniejszość prawosławna.

Dzień 4

Kruszyniany - Siemianówka: Jazda na południe, wzdłuż wschodniej granicy Polski w stronę zbiornika Siemianówka największego, sztucznego zbiornik wodny na Podlasiu; jest to trzeci co do wielkości sztuczny zbiornik wodny na terenie Polski . Zbudowany w latach 1977—1990. Miał spełniać rolę zapasu wody dla Białegostoku. Obecnie to miejsce wypoczynku Podlasian i występowania wielu wielu gatunków ptaków, które korzystają z możliwości żerowania i lęgów na Zbiorniku i w jego okolicach.

Siemianówka: największy, sztuczny zbiornik wodny na Podlasiu; jest to trzeci co do wielkości sztuczny zbiornik wodny na terenie Polski . Zbudowany w latach 1977—1990. Miał spełniać rolę zapasu wody dla Białegostoku. Obecnie to miejsce wypoczynku Podlasian i występowania wielu gatunków ptaków, które korzystają z możliwości żerowania i lęgów na Zbiorniku i w jego okolicach.

Dzień 5

Siemianówka - Ploski: Trasa na zachód, wzdłuż rzeki Narew. Trasa biegnie przez w większości prawosławne miejscowości malowniczo położone w dolinie rzeki. Oryginalna architektura drewniana, niebieskie cerkiewki ze złotymi, cebulastymi kopułami – wolno biegnące życie – Podlasie w swoim najlepszym wydaniu.

Dzień 6

Ploski - Suraż: Najkrótszy odcinek – trasa biegnie brzegami Narwi. Krajobraz rolniczy, senny i spokojny. We wsiach drewniana architektura z zachowanymi czasami oryginalnymi zdobieniami w stylu białoruskim.

Dzień 7

Suraż - Tykocin: Do Tykocina trasa wiedzie wzdłuż biegu Narwi, przez uroczy, bardzo malowniczy i najbardziej dziki fragment doliny rzecznej, przez Narwiański Park Narodowy. Na tym odcinku Narew tworzy mnóstwo zakoli, meandrów, starorzeczy, co powoduje, że dolina ma sporą powierzchnię i jest wykorzystywana przez licznie tam występujące gatunki ptaków wodno - błotnych. W Waniewie istnieje możliwość przedostania się na drugi brzeg rzeki specjalną kładką w poprzek doliny lub podziwiania krajobrazu z wieży obserwacyjnej.


Cena zawiera

  • 7 noclegów w pokoju 2 os. w pensjonatach/kwaterach agroturystycznych
  • 7 śniadań,
  • codzienny transport bagażu pomiędzy hotelami w tracie trwania imprezy
  • tradycyjne mapy trasy w formacie .pdf do samodzielnego wydrukowania
  • pliki .gpx do nawigacji w telefonie (polecamy aplikację GPX viewer),
  • HelpLine 24h/doba - pomoc w razie potrzeby.

 

Cena imprezy za jedną osobę (pokój dwuosobowy): 1090 zł

 

Dopłata do pokoju jednoosobowego (cała impreza): 400 zł

 

Dopłata do wyżywienie HB (obiadokolacje): 350 zł/os.


Uwagi:

  • Minimalna wielkość grupy to 2 osoby
  • Istnieje możliwość wynajęcia roweru oraz sakw. W razie takiej potrzeby - prosimy o kontakt.
  • Uwaga: Prosimy o dokonywanie rezerwacji minimalnie na 7 dni przed planowanym terminem imprezy — chociaż im wcześniej, tym lepiej. Zawsze będziemy informować o postępach. W przypadku zbyt krótkiego czasu od momentu rezerwacji — przygotowanie wycieczki może się okazać niemożliwe.
  • Wszystkie organizowane przez nas imprezy mogą podlegać modyfikacjom — prosimy o kontakt — dołożymy wszelkich starań, żeby znaleźć najbardziej optymalne i satysfakcjonujące Państwa rozwiązania.

Biuro Podróży SportCentrum :: wczasy, wyjazdy na narty, last minute, wczasy last minute :: Bielsko-Biała