SportCentrum to: wyjazdy na narty, narty last minute, free ski Austria, free ski Francja, free ski Włochy, free ski Szwajcaria, narty w dolomitach

Po ziemi polskich Tatarów


Przebieg trasy: Supraśl — Kruszyniany — Supraśl

Długość całkowita (około): 82 km

Dzień 1: Supraśl — Kruszyniany (około 39 km)

Dzień 2: Kruszyniany — Supraśl (około 43 km)

Data rozpoczęcia jest dowolna. Istnieje możliwość łączenia tras i przedłużania długości wyprawy! Zainteresowanych prosimy o kontakt!

Przebieg trasy

Trasa biegnąca od Supraśla, do Supraśla — pozwoli na poznanie drugiej co do wielkości na Podlasiu puszczy — Puszczy Knyszyńskiej (Puszcza Knyszyńska jest mniejsza od całej Puszczy Białowieskiej - czyli od tej leżącej w Polsce i na terenie Białorusi)! To oczywiście żart — dwa dni to na to zbyt krótko — ale można zacząć! Trasa wiedzie przez urocze zakątki Puszczy, doliny rzeki Supraśli, Sokołdy, małe wioseczki i chutory zamieszkałe przez katolików, prawosławnych, a także muzułmanów — polskich Tatarów. Widoki i krajobrazy bywają zaskakujące. Drugiego dnia proponujemy poznanie Puszczy od północy — zwiedzanie wsi położonych na styku Puszczy i wysoczyzny Sokólskiej — także mieszanki kultur i wyznań. Trasa biegnie przez małe wsie, laski. Można po drodze spotkać żubry. Potem znowu przez Puszczę Knyszyńską aż do Supraśla.

Stopień trudności trasy: łatwy

Trasa stosunkowo łatwa. Przewyższenia, małe, nawierzchnia asfaltowa lub drogi szutrowe. W miejscowościach niekiedy bruk, a w lesie bywają krótkie odcinki dróg piaszczystych.

Interesujące miejsca na trasie:

Supraśl: miasteczko, siedziba dyrekcji Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, Liceum Plastycznego imienia Artura Grottgera (mieści się w dawnym Pałacu Buchholtzów). W Supraślu znajduje się także Prawosławny monaster męski Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi i św. Apostoła Jana Teologa z 1497 roku. Na terenie monastyru znajduje się także muzeum ikon.

Kruszyniany: wieś, założona prawdopodobnie w XVI wieku. W 1679 roku Jan III Sobieski nadał Tatarom Kruszyniany i leżące w pobliżu wsie Nietupa, Łużany jako podziękowanie za walkę Tatarów po stronie polskiej w wojnie z Turkami. Dzisiaj na terenie Kruszynian znajduje się drewniany Meczet z końca XVIII wieku (jeden z dwóch najstarszych w Polsce). W Kruszynianach znajduje się także mizar — cmentarz muzułmański z nagrobkami nawet z końca XVIII wieku. Oprócz wyznawców Islamu Kruszyniany zamieszkuje mniejszość prawosławna.

Aroboretum (Kopna Góra): na obszarze 26 hektarów można obejrzeć większość typów siedliskowych, jakie występują w Puszczy Knyszyńskiej. Można tam także zobaczyć sporo gatunków naturalnie w puszczy nie występujących — to doskonała lekcja botaniki i dendrologii.

Puszcza Knyszyńska: Drugi co do wielkości po Puszczy Białowieskiej (ale Puszczy Białowieskiej obu części - i polskiej i białoruskiej) kompleks leśny na Podlasiu. Niekiedy nazywania jest Puszczą Świsłocką (od rzeki Świsłocz). Na obszarze tego kompleksu leśnego znajduje się kilkanaście rezerwatów przyrody, występuje wiele gatunków zwierząt — żubr, wilk, ryś, jeleń, sarna. W Puszczy Knyszyńskiej występuje przeszło 230 gatunków ptaków, a około 160 uznawanych jest za gatunki lęgowe na tym obszarze. Powierzchnia Puszczy Knyszyńskiej to jakieś 1050 km kwadratowych — ale stale się… zwiększa, w wyniku procesów zalesiania rolniczych terenów okalających ten kompleks leśny. Puszcza Knyszyńska jest puszczą znacznie mniej znaną i docenianą po Białowieskiej - ale po zobaczeniu, odwiedzeniu, poznaniu — Puszcza Knyszyńska pozostawia na długo niezatarte wspomnienia!


Oferujemy:

 • Dwa noclegi w pokojach dwuosobowych w pensjonatach/hotelach ze śniadaniami.
 • Szczegółowa mapa trasy w formacie *.pdf do wydrukowania i wykorzystania w czasie jazdy.
 • Opis trasy, z atrakcjami przyrodniczymi, zabytkami, punktami widokowymi itp. (kody QR do map Google).
 • Trasa w formacie *.gpx do wykorzystania w urządzeniach do nawigacji satelitarnej i smartfonach.
 • Trasa w formacie *.html do zapoznania się w komputerze.
 • Wizytówki elektroniczne miejsc noclegowych (z kodem QR).
 • Transport Państwa wraz z rowerami po zakończeniu imprezy do samochodu pozostawionego pierwszego dnia.
 • Cały czas opiekę nad Państwem w trakcie wycieczki pod numerem naszej HelpLine.

A także:

 • Powitalna kolacja pierwszego dnia po przyjeździe.
 • Transport bagażu pomiędzy hotelami w czasie wycieczki.


Ceny:

Cena imprezy za jedną osobę (pokój dwuosobowy): 320 zł

Dopłata do pokoju jednoosobowego (cała impreza): 160 zł


Wersja ekonomiczna -100 zł/os.:

Bez powitalnej kolacji pierwszego dnia po przyjeździe. Transport bagażu pomiędzy hotelami we własnym zakresie (sakwy, plecaki).

Wersja komfortowa +200 zł/os. - dodatkowo w cenie:

 • Pełne wyżywienie w trakcie imprezy codziennie śniadania, "lunch pakiety" - kanapki i napoje na drogę, kolacja w miejscu zakwaterowania po pierwszym dniu jazdy rowerem.
 • Na życzenie bezpłatne wynajęcie sakwy/sakw na czas wycieczki dla każdego z uczestników - dla wygodnego przewożenia drobiazgów osobistych.

Uwagi:

 • Minimalna wielkość grupy - dwie osoby.
 • Istnieje możliwość wynajęcia roweru oraz sakw. W razie takiej potrzeby - prosimy o kontakt.
 • Uwaga: Prosimy o dokonywanie rezerwacji minimalnie na 7 dni przed planowanym terminem imprezy — chociaż im wcześniej, tym lepiej. Zawsze będziemy informować o postępach. W przypadku zbyt krótkiego czasu od momentu rezerwacji — przygotowanie wycieczki może się okazać niemożliwe.
 • Wszystkie organizowane przez nas imprezy mogą podlegać modyfikacjom — prosimy o kontakt — dołożymy wszelkich starań, żeby znaleźć najbardziej optymalne i satysfakcjonujące Państwa rozwiązania.

Biuro Podróży SportCentrum :: wczasy, wyjazdy na narty, last minute, wczasy last minute :: Bielsko-Biała