SportCentrum to: wyjazdy na narty, narty last minute, free ski Austria, free ski Francja, free ski Włochy, free ski Szwajcaria, narty w dolomitach

Od Narwi po Świsłocz


Przebieg trasy: Tykocin — Supraśl — Kruszyniany

Długość całkowita (około): 88 km

Przebieg trasy

Trasa, jadąc od strony Tykocina przebiega wzdłuż doliny Narwi — na początku w pewnym oddaleniu aż do jazdy praktycznie nad samą rzeką. Biegnie poprzez nadnarwiańskie wsie i miasteczka aż dochodzi do ścieżki rowerowej na granicy Puszczy Knyszyńskiej — w stronę Supraśla. Drugiego dnia trasa prowadzi przez puszczańskie miejscowości, drogami przez las i malownicze doliny rzeki Supraśli, a kończy się w Kruszynianach — miejscowości będącej nieformalną stolicą polskich Tatarów. Trasa jest łatwa, z niewielkimi przewyższeniami. W większości nawierzchnia asfaltowa lub szutrowa. Niekiedy w miejscowościach spotyka się bruk (kocie łby). W Puszczy Knyszyńskiej, szczególnie wybierając trasę alternatywną można się natknąć na fragmenty piaszczyste — ale to są jedynie dość krótkie fragmenty.

Stopień trudności trasy: łatwy

Niewielkie przewyższenia, nawierzchnia asfaltowa lub dobrze utrzymane drogi szutrowe. Niekiedy w miejscowościach bruk na krótkich odcinkach.

Interesujące miejsca na trasie:

Tykocin: miasteczko, którego historia rozpoczyna się najprawdopodobniej w XI wieku, a pierwsze wzmianki w źródłach pisanych pochodzą z 1414 roku. Prawa miejskie zostały nadane Tykocinowi w 1425 roku. Najprawdopodobniej Tykocin powstał w miejscu przeprawy przez Narew dla skrócenia szlaku handlowego prowadzącego z Połocka i Wilna w kierunku Poznania i Krakowa. W Tykocinie znajduje ponad 100 zabytkowych obiektów, z najstarszym w Polsce zespołem urbanistycznym charakterystycznym dla miasteczka żydowskiego.

Supraśl: miasteczko, siedziba dyrekcji Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, Liceum Plastycznego imienia Artura Grottgera (mieści się w dawnym Pałacu Buchholtzów). W Supraślu znajduje się także Prawosławny monaster męski Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi i św. Apostoła Jana Teologa z 1497 roku. Na terenie monastyru znajduje się także muzeum ikon.

Kruszyniany: wieś, założona prawdopodobnie w XVI wieku. W 1679 roku Jan III Sobieski nadał Tatarom Kruszyniany i leżące w pobliżu wsie Nietupa, Łużany jako podziękowanie za walkę Tatarów po stronie polskiej w wojnie z Turkami. Dzisiaj na terenie Kruszynian znajduje się drewniany Meczet z końca XVIII wieku (jeden z dwóch najstarszych w Polsce). W Kruszynianach znajduje się także mizar — cmentarz muzułmański z nagrobkami nawet z końca XVIII wieku. Oprócz wyznawców Islamu Kruszyniany zamieszkuje mniejszość prawosławna.

Rzeka Narew: Narew — jedna z rzek Podlasia, która fragmentami ma bardzo naturalny, niezmieniony charakter. W wielu miejscach Narew płynie starym korytem, z licznymi meandrami, starorzeczami. To obszar występowania przede wszystkim wielu gatunków ptaków, w tym gatunków rzadkich i nielicznych. Na tym obszarze stwierdzono występowanie przeszło 200 gatunków, a ponad 150 zakwalifikowano, jako gatunki lęgowe. Na terenie doliny Narwi stwierdzono 19 gatunków ptaków wodno błotnych, które uznawane są za zagrożone w skali Unii Europejskiej — to między innymi bąk, błotniak łąkowy, rybitwa białowąsa, kropiatka, zielonka, batalion, dubelt. Na terenie doliny Narwi spotkać można także sporo gatunków ssaków — łosia, jelenia, sarny, pospolicie występującego bobra, wydrę, wilka. Niektóre fragmenty Narwi są tak doskonale zachowane, że nazywa się je „Polską Amazonią”.

Puszcza Knyszyńska: Drugi co do wielkości po Puszczy Białowieskiej (ale Puszczy Białowieskiej obu części - i polskiej i białoruskiej) kompleks leśny na Podlasiu. Niekiedy nazywania jest Puszczą Świsłocką (od rzeki Świsłocz). Na obszarze tego kompleksu leśnego znajduje się kilkanaście rezerwatów przyrody, występuje wiele gatunków zwierząt — żubr, wilk, ryś, jeleń, sarna. W Puszczy Knyszyńskiej występuje przeszło 230 gatunków ptaków, a około 160 uznawanych jest za gatunki lęgowe na tym obszarze. Powierzchnia Puszczy Knyszyńskiej to jakieś 1050 km kwadratowych — ale stale się… zwiększa, w wyniku procesów zalesiania rolniczych terenów okalających ten kompleks leśny. Puszcza Knyszyńska jest puszczą znacznie mniej znaną i docenianą po Białowieskiej - ale po zobaczeniu, odwiedzeniu, poznaniu — Puszcza Knyszyńska pozostawia na długo niezatarte wspomnienia!


Oferujemy:

 • 2 noclegi w pokoju 2 os. w pensjonatach/kwaterach agroturystycznych
 • 2 śniadania,
 • codzienny transport bagażu pomiędzy hotelami w tracie trwania imprezy
 • tradycyjne mapy trasy w formacie .pdf do samodzielnego wydrukowania
 • pliki .gpx do nawigacji w telefonie (polecamy aplikację GPX viewer),
 • po zakończeniu imprezy - transport osób wraz z rowerami na miejsce startu,
 • HelpLine 24h/doba - pomoc w razie potrzeby.

Cena imprezy za jedną osobę (pokój dwuosobowy): 490 zł

 

Dopłata do pokoju jednoosobowego (cała impreza): 190 zł

 

Dopłata do wyżywienie HB (obiadokolacje): 100 zł/os.


Uwagi:

 • Minimalna wielkość grupy - dwie osoby.
 • Istnieje możliwość wynajęcia roweru oraz sakw. W razie takiej potrzeby - prosimy o kontakt.
 • Uwaga: Prosimy o dokonywanie rezerwacji minimalnie na 7 dni przed planowanym terminem imprezy — chociaż im wcześniej, tym lepiej. Zawsze będziemy informować o postępach. W przypadku zbyt krótkiego czasu od momentu rezerwacji — przygotowanie wycieczki może się okazać niemożliwe.
 • Wszystkie organizowane przez nas imprezy mogą podlegać modyfikacjom — prosimy o kontakt — dołożymy wszelkich starań, żeby znaleźć najbardziej optymalne i satysfakcjonujące Państwa rozwiązania.

Biuro Podróży SportCentrum :: wczasy, wyjazdy na narty, last minute, wczasy last minute :: Bielsko-Biała