SportCentrum to: wyjazdy na narty, narty last minute, free ski Austria, free ski Francja, free ski Włochy, free ski Szwajcaria, narty w dolomitach

Na styku 3 religii - 7 dni


Przebieg trasy: Drohiczyn — Niemirów — Czeremcha — Białowieża — Siemianówka — Kruszyniany — Supraśl — Tykocin

Długość całkowita (około): 309 km

Dzień 0: Przyjazd, nocleg Drohiczyn

Dzień 1: Drohiczyn — Niemirów (około 46 km)

Dzień 2: Niemirów — Czeremcha (około 40 km)

Dzień 3: Czeremcha — Białowieża (około 47 km)

Dzień 4: Białowieża — Siemianówka (około 31 km)

Dzień 5: Siemianówka — Kruszyniany (około 47 km)

Dzień 6: Kruszyniany — Supraśl (około 40 km)

Dzień 7: Supraśl — Tykocin (około 46 km)

Data rozpoczęcia jest dowolna. Istnieje możliwość łączenia tras i przedłużania lub skracania długości wyprawy! Zainteresowanych prosimy o kontakt!

Przebieg trasy

Wyprawa zaczyna się w Drohiczynie nad Bugiem. Wpierw doliną rzeki a potem poprzez nadgraniczne miejscowości ściany wschodniej prowadzi do Białowieży. Stamtąd dalej na północ w stronę Białowieży. Z Białowieży - przez Siemianówkę do kolejnej Puszczy - Knyszyńskiej do nieformalnej stolicy polskich Tatarów - Kruszynian. Kolejny etap - to jazda leśnymi drogami do Supraśla, a stamtąd - do Tykocina nad Narwią.

Stopień trudności trasy:

Trasa w większości łatwa. Niekiedy w miejscowościach bruk na krótkich odcinkach. Odcinki leśne drogami asfaltowymi lub szutrowymi, ale bez piasku.

Poszczególne odcinki trasy:

Dzień 1

Drohiczyn – Niemirów: trasa biegnie brzegiem rzeki Bug – z niesamowitymi, niezwykle malowniczymi widokami na dolinę rzeczną. Jest to tak zwany „Podlaski Przełom Bugu” – mezoregion fizycznogeograficzny, z krętą, momentami meandrującą rzeką tworzącą „wycinającą” w polodowcowych wysoczyznach głęboki na 20 – 30 metrów niezwykle malowniczy kanion.

Drohiczyn w XI wieku był jednym z najważniejszych grodów Podlasia; został w tym czasie założony przez ludność ruską. W 1254 roku Drohiczyn był miejscem koronacji jedynego w dziejach Rusi króla – Daniela Halickiego (Daniel I Romanowicz Halicki – król Rusi w latach 1253–1264). Drohiczyn obecnie jest może nieco sennym, ale pełnym historycznych, dobrze zachowanych pamiątek po dawnych czasach: Grodzisko na Górze Zamkowej (obecnie masyw Góry Zamkowej stanowi tylko małą część góry mieszczącej kiedyś zabudowania zamkowe. Na szczycie Góry Zamkowej znajduje się obelisk wzniesiony w 1928 roku w 10 rocznicę odzyskania niepodległości. Jedyną pozostałością po zamku jest nazwa ul. Zamkowej.), Katedra Trójcy Przenajświętszej z lat 1696 – 1709, Zespół Klasztorny Franciszkanów, klasztor Franciszkanów, Zespół Klasztorny Benedyktynek, Cerkiew św. Mikołaja z 1792 roku i wiele innych mniejszych obiektów o długiej historii.

Dzień 2

Niemirów – Czeremcha: Po przekroczeniu Bugu trasa prowadzi drogami biegnącymi wzdłuż wschodniej granicy Polski i Białorusi na północ w stronę Puszczy Białowieskiej. Trasa biegnie przez małe, senne, w dużej części prawosławne wioseczki, z romantycznie skrytymi cerkiewkami, poprzez pola przecinane miedzami i zadrzewieniami i dolinki małych rzeczek, przecinających krajobraz.

Czeremcha – to osada licząca przeszło 2500 mieszkańców, położona 4 km od przejścia granicznego z Białorusią. Czeremcha powstała w 1906 roku jako kolejarska osada przy węźle kolejowym. W tym miejscu przecięły się nowo wybudowana w 1906 linia kolejowa Wołkowysk – Siedlce z czynną już od 1873 linią Brześć – Białystok.

Dzień 3

Czeremcha – Białowieża: trasa biegnie przez położone na granicy miejscowości a potem przez Puszczę Białowieską. Trasa leśna, biegnąca przez najbardziej pierwotny las w Europie.

Białowieża: jedyna w swoim rodzaju wieś w Polsce, z Urzędem Pocztowym, siedzibą dyrekcji Parku Narodowego, Instytutami badawczymi PAN, Muzeum Przyrodniczym. W Białowieży, oprócz obiektów nowoczesnych znajdują się zabytki z dawniejszych czasów —Cerkiew Mikołaja Cudotwórcy z unikalnym, porcelanowym ikonostasem, Kościół z 1927 roku, pozostałość zabudowań po Pałacu Carskim (obecnie — Ośrodek Edukacji Ekologicznej). A największą atrakcją Białowieży — jest Puszcza Białowieska — z całym swoim bogactwem i różnorodnością flory i fauny.

Dzień 4

Białowieża – Siemianówka: Od Białowieży, na północ przez Puszczę. Odcinek leśny, interesujący przyrodniczo. Po drodze małe puszczańskie miejscowości i Puszcza Białowieska w całej swojej krasie. Trasa kończy się w okolicy Zbiornika Siemianówka. Siemianówka: największy, sztuczny zbiornik wodny na Podlasiu; jest to trzeci co do wielkości sztuczny zbiornik wodny na terenie Polski . Zbudowany w latach 1977—1990. Miał spełniać rolę zapasu wody dla Białegostoku. Obecnie to miejsce wypoczynku Podlasian i występowania wielu gatunków ptaków, które korzystają z możliwości żerowania i lęgów na Zbiorniku i w jego okolicach.

Dzień 5

Siemianówka - Kruszyniany: Jazda na północ, wzdłuż wschodniej granicy Polski w stronę Puszczy Knyszyńskiej i Kruszynian. Trasa wiedzie nadgranicznymi wsiami. Oryginalne krajobrazy polskiego pogranicza. Potem etap biegnący przez Puszczę Knyszyńską. Trasa kończy się w Kruszynianach – stolicy polskich Tatarów.

Kruszyniany: wieś, założona prawdopodobnie w XVI wieku. W 1679 roku Jan III Sobieski nadał Tatarom Kruszyniany i leżące w pobliżu wsie Nietupa, Łużany jako podziękowanie za walkę Tatarów po stronie polskiej w wojnie z Turkami. Dzisiaj na terenie Kruszynian znajduje się drewniany Meczet z końca XVIII wieku (jeden z dwóch najstarszych w Polsce). W Kruszynianach znajduje się także mizar — cmentarz muzułmański z nagrobkami nawet z końca XVIII wieku. Oprócz wyznawców Islamu Kruszyniany zamieszkuje mniejszość prawosławna.

Dzień 6

Kruszyniany – Supraśl: trasa przecinająca południową część Puszczy Knyszyńskiej. Trasa prowadzi przez malownicze leśne drogi, wsie i małe osady leśne. Istnieje możliwość – przy pewnym szczęściu – spotkania zwierząt zamieszkujących Puszczę – może nawet rysia albo wilka. Nawierzchnia asfaltowa, ale momentami szutrowa na leśnych ścieżkach. W miejscowościach można się natknąć na bruk. Trasa kończy się w Supraślu.

Supraśl: miasteczko, siedziba dyrekcji Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, Liceum Plastycznego imienia Artura Grottgera (mieści się w dawnym Pałacu Buchholtzów). W Supraślu znajduje się także Prawosławny monaster męski Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy Maryi i św. Apostoła Jana Teologa z 1497 roku. Na terenie monastyru znajduje się także muzeum ikon.

Dzień 7

Supraśl – Tykocin: Trasa biegnie wpierw przez Puszczę a potem drogami bocznymi, wzdłuż biegu rzeki Supraśl a potem Narew do Tykocina. Trasa przebiega przez malowniczo położone miejscowości nad Supraślą a potem rozległą doliną Narwi. Zakończenie trasy w Tykocinie.

Tykocin – miasteczko, którego historia rozpoczyna się najprawdopodobniej w XI wieku, a pierwsze wzmianki w źródłach pisanych pochodzą z 1414 roku. Prawa miejskie zostały nadane Tykocinowi w 1425 roku. Najprawdopodobniej Tykocin powstał w miejscu przeprawy przez Narew dla skrócenia szlaku handlowego prowadzącego z Połocka i Wilna w kierunku Poznania i Krakowa. W Tykocinie znajduje ponad 100 zabytkowych obiektów, z najstarszym w Polsce zespołem urbanistycznym charakterystycznym dla miasteczka żydowskiego.


Oferujemy:

 • 7 noclegów w pokoju 2 os. w pensjonatach/kwaterach agroturystycznych
 • 7 śniadań,
 • codzienny transport bagażu pomiędzy hotelami w tracie trwania imprezy
 • tradycyjne mapy trasy w formacie .pdf do samodzielnego wydrukowania
 • pliki .gpx do nawigacji w telefonie (polecamy aplikację GPX viewer),
 • po zakończeniu imprezy - transport osób wraz z rowerami na miejsce startu,
 • HelpLine 24h/doba - pomoc w razie potrzeby.

 

Cena imprezy za jedną osobę (pokój dwuosobowy): 1290 zł

 

Dopłata do pokoju jednoosobowego (cała impreza): 450 zł

 

Dopłata do wyżywienie HB (obiadokolacje): 350 zł/os.

Uwagi:

 • Minimalna wielkość grupy to 2 osoby
 • Istnieje możliwość wynajęcia roweru oraz sakw. W razie takiej potrzeby - prosimy o kontakt.
 • Uwaga: Prosimy o dokonywanie rezerwacji minimalnie na 7 dni przed planowanym terminem imprezy — chociaż im wcześniej, tym lepiej. Zawsze będziemy informować o postępach. W przypadku zbyt krótkiego czasu od momentu rezerwacji — przygotowanie wycieczki może się okazać niemożliwe.
 • Wszystkie organizowane przez nas imprezy mogą podlegać modyfikacjom — prosimy o kontakt — dołożymy wszelkich starań, żeby znaleźć najbardziej optymalne i satysfakcjonujące Państwa rozwiązania.

Biuro Podróży SportCentrum :: wczasy, wyjazdy na narty, last minute, wczasy last minute :: Bielsko-Biała