SportCentrum to: wyjazdy na narty, narty last minute, free ski Austria, free ski Francja, free ski Włochy, free ski Szwajcaria, narty w dolomitach

Południowe Podlasie - 7 dni


Przebieg trasy: Drohiczyn — Niemirów — Czeremcha — Białowieża — Narew — Suraż — Kleszczele — Drohiczyn

Długość całkowita (około): 381 km

Dzień 0: Drohiczyn, nocleg

Dzień 1: Drohiczyn — Niemirów (około 45 km)

Dzień 2: Niemirów — Czeremcha (około 41 km)

Dzień 3: Czeremcha — Białowieża (około 48 km)

Dzień 4: Białowieża — Narew (około 60 km)

Dzień 5: Narew — Suraż (około 46 km)

Dzień 6: Suraż — Kleszczele (około 76 km)

Dzień 7: Kleszczele — Drohiczyn (około 65 km)

Data rozpoczęcia jest dowolna. Istnieje możliwość rozpoczęcia wyprawy w innym, wybranym punkcie. W razie pytań prosimy o kontakt.

Przebieg trasy

Wyprawa zaczyna się w Drohiczynie - urokliwej miejscowości nad Bugiem. Prowadzi w stronę wschodniej granicy Polski a potem na północ - w kierunku Białowieży i dalej - w kierunku rzeki Narew. Dalej, wzdłuż doliny Narwi do Suraża - aby potem wrócić na południe i już przez malowniczy krajobraz Podlasia - przebiega ponownie w stronę rzeki Bug. Ostatni fragment przebiega ponownie nad Bugiem - ale drugim brzegiem rzeki niż na początku i kończy się w Drohiczynie.

Stopień trudności trasy: łatwy

Trasa w większości łatwa. Niekiedy w miejscowościach bruk na krótkich odcinkach. Nad Narwią spotyka się odcinki piaszczyste albo szutrowe.

Poszczególne odcinki trasy:

Dzień 1

Drohiczyn – Niemirów: trasa biegnie brzegiem rzeki Bug – z niesamowitymi, niezwykle malowniczymi widokami na dolinę rzeczną. Jest to tak zwany „Podlaski Przełom Bugu” – mezoregion fizycznogeograficzny, z krętą, momentami meandrującą rzeką tworzącą „wycinającą” w polodowcowych wysoczyznach głęboki na 20 – 30 metrów niezwykle malowniczy kanion. Drohiczyn w XI wieku był jednym z najważniejszych grodów Podlasia; został w tym czasie założony przez ludność ruską. W 1254 roku Drohiczyn był miejscem koronacji jedynego w dziejach Rusi króla – Daniela Halickiego (Daniel I Romanowicz Halicki – król Rusi w latach 1253–1264). Drohiczyn obecnie jest może nieco sennym, ale pełnym historycznych, dobrze zachowanych pamiątek po dawnych czasach: Grodzisko na Górze Zamkowej (obecnie masyw Góry Zamkowej stanowi tylko małą część góry mieszczącej kiedyś zabudowania zamkowe. Na szczycie Góry Zamkowej znajduje się obelisk wzniesiony w 1928 roku w 10 rocznicę odzyskania niepodległości. Jedyną pozostałością po zamku jest nazwa ul. Zamkowej.), Katedra Trójcy Przenajświętszej z lat 1696 – 1709, Zespół Klasztorny Franciszkanów, klasztor Franciszkanów, Zespół Klasztorny Benedyktynek, Cerkiew św. Mikołaja z 1792 roku i wiele innych mniejszych obiektów o długiej historii.

Dzień 2

Niemirów – Czeremcha: Po przekroczeniu Bugu trasa prowadzi drogami biegnącymi wzdłuż wschodniej granicy Polski i Białorusi na północ w stronę Puszczy Białowieskiej. Trasa biegnie przez małe, senne, w dużej części prawosławne wioseczki, z romantycznie skrytymi cerkiewkami, poprzez pola przecinane miedzami i zadrzewieniami i dolinki małych rzeczek, przecinających krajobraz. Bug jest jedna z bardziej malowniczych w Polsce rzek nizinnych, której długość wynosi około 772 km. Rzeka płynie przez obszar trzech państw – Ukrainy (gdzie ma początek na Wyżynie Podolskiej), Białoruś i Polskę. Klukowicze. Po drodze w miejscowości Klukowicze znajdują się pozostałości grodziska z X wieku. W 1945 roku miejscowy rolnik w pobliżu Klukowicz znalazł skarb, który zawierał prawie 1000 srebrnych monet tzw. dirhemów, wybitych na terenie dzisiejszego Iraku między VIII a X wiekiem (obecnie część z tych monet znajduje się w muzeum w Łodzi).

Dzień 3

Czeremcha – Białowieża: trasa biegnie przez położone na granicy miejscowości a potem przez Puszczę Białowieską. Trasa leśna, biegnąca przez najbardziej pierwotny las w Europie. Czeremcha – to osada licząca przeszło 2500 mieszkańców, położona 4 km od przejścia granicznego z Białorusią w Połowcach. Czeremcha powstała w 1906 roku jako kolejarska osada przy węźle kolejowym. W tym miejscu przecięły się nowo wybudowana w 1906 linia kolejowa Wołkowysk – Siedlce z czynną już od 1873 linią Brześć – Białystok.

Białowieża: jedyna w swoim rodzaju wieś w Polsce, z Urzędem Pocztowym, siedzibą dyrekcji Parku Narodowego, Instytutami badawczymi PAN, Muzeum Przyrodniczym. W Białowieży, oprócz obiektów nowoczesnych znajdują się zabytki z dawniejszych czasów —Cerkiew Mikołaja Cudotwórcy z unikalnym, porcelanowym ikonostasem, Kościół z 1927 roku, pozostałość zabudowań po Pałacu Carskim (obecnie — Ośrodek Edukacji Ekologicznej). A największą atrakcją Białowieży — jest Puszcza Białowieska — z całym swoim bogactwem i różnorodnością flory i fauny.

Dzień 4

Białowieża – Narew: Z Białowieży trasa przez Puszczę w stronę zbiornika Siemianówka. Trasa wiedzie przez północną część Puszczy w stronę Narewki a kończy się nad Zbiornikiem Siemianówka. Siemianówka: największy, sztuczny zbiornik wodny na Podlasiu ; jest to trzeci co do wielkości sztuczny zbiornik wodny na terenie Polski . Zbudowany w latach 1977—1990. Miał spełniać rolę zapasu wody dla Białegostoku. Obecnie to miejsce wypoczynku Podlasian i występowania wielu gatunków ptaków, które korzystają z możliwości żerowania i lęgów na Zbiorniku i w jego okolicach.

Dzień 5

Narew - Suraż: Trasa przebiega wzdłuż Narwi, małymi, sennymi wioseczkami i miejscowościami, miejscami z zachowaną starą drewnianą architekturą, cerkiewkami schowanymi pomiędzy drzewami - wzdłuż biegu rzeki Narew. Narew: wieś, a dawne miasto królewskie założone w 1514 roku. We wsi znajduje się XIX wieczna cerkiew, kościół z 1775 roku; zachował się urbanistyczny układ przestrzenny z XVI wieku.

Dzień 6

Suraż - Kleszczele: Trasa biegnąca na południe, stronę Bugu. Atrakcyjna krajobrazowo trasa, wiodąca przez rolniczy krajobraz Podlasia, spokojne wsie, zadrzewienia śródpolne.

Dzień 7

Kleszczele – Drohiczyn: Trasa biegnąca na południe, w stronę doliny rzeki Bug. Atrakcyjna krajobrazowo trasa, spokojne wsie, krajobraz rolniczy, przecinany miedzami, zadrzewieniami śródpolnymi. Po drodze wizyta na Świętej Górze Prawosławia – Grabarce. Grabarka to miejsce, gdzie od stuleci podążają prawosławni pielgrzymi. Góra zasłynęła w 1710 r., kiedy epidemia cholery szalała na terenach Podlasia. W tym czasie pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za głosem Bożym, przynosząc ze sobą krzyże. Z modlitwą obmywali się i pili wodę ze źródełka. Według kroniki siemiatyckiej parafii ratunek od choroby znalazło wówczasok. 10 tys. ludzi. W podzięce Bogu za cud zbudowano na tym miejscu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Cerkiew przebudowywana, remontowana, upiększana dotrwała do 1990 r, kiedy to podpalona spłonęła doszczętnie. Nowa cerkiew została wyświęcona w 1998 r. W 1947 r. na Świętej Górze powstał prawosławny żeński klasztor św. Marty i Marii. Od 2000 r na Świętej Górze znajduje się Iwierska Ikona Matki Bożej napisana na Świętej Górze Atos, podarowana na pamiątkę 2000 lat chrześcijaństwa. Najbardziej liczne pielgrzymki przybywają na Świętą Górę na święto Przemienienia Pańskiego (18/19 sierpnia), ale wierni, pielgrzymi i turyści docierają tu przez cały rok.


Oferujemy:

  • 7 noclegów w pokoju 2 os. w pensjonatach/kwaterach agroturystycznych
  • 7 śniadań,
  • codzienny transport bagażu pomiędzy hotelami w tracie trwania imprezy
  • tradycyjne mapy trasy w formacie .pdf do samodzielnego wydrukowania
  • pliki .gpx do nawigacji w telefonie (polecamy aplikację GPX viewer),
  • HelpLine 24h/doba - pomoc w razie potrzeby.

Cena imprezy za jedną osobę (pokój dwuosobowy): 1190 zł

 

Dopłata do pokoju jednoosobowego (cała impreza): 450 zł

 

Dopłata do wyżywienie HB (obiadokolacje): 350 zł/os.


Uwagi:

  • Minimalna wielkość grupy to 2 osoby
  • Istnieje możliwość wynajęcia roweru oraz sakw. W razie takiej potrzeby - prosimy o kontakt.
  • Uwaga: Prosimy o dokonywanie rezerwacji minimalnie na 7 dni przed planowanym terminem imprezy — chociaż im wcześniej, tym lepiej. Zawsze będziemy informować o postępach. W przypadku zbyt krótkiego czasu od momentu rezerwacji — przygotowanie wycieczki może się okazać niemożliwe.
  • Wszystkie organizowane przez nas imprezy mogą podlegać modyfikacjom — prosimy o kontakt — dołożymy wszelkich starań, żeby znaleźć najbardziej optymalne i satysfakcjonujące Państwa rozwiązania.

Biuro Podróży SportCentrum :: wczasy, wyjazdy na narty, last minute, wczasy last minute :: Bielsko-Biała