SportCentrum to: wyjazdy na narty, narty last minute, free ski Austria, free ski Francja, free ski Włochy, free ski Szwajcaria, narty w dolomitach

Biebrza basen południowy


Przebieg trasy: Tykocin — Goniądz — Wizna

Długość całkowita (około): 109 km

Dzień 1: Tykocin — Goniądz (około 55 km)

Dzień 2: Goniądz — Wizna (około 54 km)

Data rozpoczęcia jest dowolna. Istnieje możliwość łączenia tras i przedłużania długości wyprawy! Zainteresowanych prosimy o kontakt!

Przebieg trasy

Jadąc od strony Tykocina trasa przebiega początkowo wzdłuż doliny Narwi — aby potem wjechać na Carską Drogę — trakt zbudowany na przełomie XIX i XX wieku , w celu połączenia rosyjskich twierdz w Osowcu z innymi decyzją cara Mikołaja II. Droga ta przecina Bagna Biebrzańskie, biegnie lewą stroną rzeki — ale dotarcie i zobaczenie Biebrzy z tego miejsca jest praktycznie niemożliwe — bagna ciągną się kilometrami. Droga jest łatwa, wyasfaltowana. Po drodze znajduje się kilka wież widokowych, jest drewniana kładka — pomost drewniany na Długiej Łuce — który umożliwia „wdarcie się suchą nogą” na bagna. Drugiego dnia trasa biegnie zachodnim, wysokim brzegiem Biebrzy — i z tej strony można będzie zobaczyć panoramę całej doliny rzeki z jej bogactwem, meandrami, starorzeczami i przede wszystkim — z ptakami.

Stopień trudności trasy: łatwy

W przeważającej większości drogi asfaltowe, czasami z nieco podniszczoną nawierzchnią.

Interesujące miejsca na trasie:

Tykocin: miasteczko, którego historia rozpoczyna się najprawdopodobniej w XI wieku, a pierwsze wzmianki w źródłach pisanych pochodzą z 1414 roku. Prawa miejskie zostały nadane Tykocinowi w 1425 roku. Najprawdopodobniej Tykocin powstał w miejscu przeprawy przez Narew dla skrócenia szlaku handlowego prowadzącego z Połocka i Wilna w kierunku Poznania i Krakowa. W Tykocinie znajduje ponad 100 zabytkowych obiektów, z najstarszym w Polsce zespołem urbanistycznym charakterystycznym dla miasteczka żydowskiego.

Goniądz: miasteczko z XIV wieku, z zabytkowymi kościołami Św. Agnieszki i kaplicą pw. Św Floriana. W Goniądzu znajduje się jeden z ładniejszych punktów widokowych na dolinę Biebrzy.

Osowiec-Twierdza: osada, w której znajduje się carska twierdza z XIX wieku.

Wizna: wieś Wizna, której historia datuje się na XI wiek. Obecnie zachował się w Wiźnie kościół św. Jana Chrzciciela z około 1525 roku (wysadzony przez Niemców w 1944 roku; odbudowany w latach 1950 — 1959), barokowa dzwonnica z około 1650 roku, cmentarz katolicki z początku XIX wieku, cmentarz żydowski, zamczysko w Wiźnie z pozostałościami wałów grodu wczesnopiastowskiego z XI wieku, grodu książąt mazowieckich z XIII wieku oraz zamku z XV wieku.

Biebrza: Długość Biebrzy nie jest jakaś oszałamiająca — to około 170 kilometrów. Ale unikalność tej rzeki polega na jej dzikości; na zachowaniu do dnia dzisiejszego tak bardzo naturalnego charakteru. Pradolina Biebrzy ma olbrzymią zdolność retencyjną — porównywalną z największymi w kraju zbiornikami wodnymi — czyli jest w stanie magazynować ogromne masy wody. A wynikiem tej zdolności są największe w Polsce bagna — Bagna Biebrzańskie.

To, już bardzo rzadkie w Europie środowisko z wieloma, rzadkimi gdzie indziej zbiorowiskami roślinnymi. Dolina Biebrzy jednak jest przede wszystkim unikalnym w skali Europejskiej miejscem występowania ptaków — i to jeżeli chodzi o liczbę gatunków jak i ich liczebności. Wiosną Biebrza to – bez żadnej przesady — ptasi raj! Dolina Biebrzy jest interesująca z każdej strony — z zachodniego brzegu można podziwiać piękną panoramę rzeki, z meandrami, rozlewiskami, żerującymi łosiami i przelatującymi ptakami. Będąc na Biebrzy od wschodu — nie widzi się rzeki. To kraina łosia, turzycowisk i lasów, porastających mineralne wyniesienia, naniesione przez rzekę przez tysiące lat. Biebrza to miejsce występowania przeszło 250 gatunków ptaków, wielu gatunków ssaków (łoś, wilk, ryś, jeleń, sarna, bóbr, wydra), wielu stanowisk gdzie indziej bardzo rzadkich gatunków roślin. To przyrodnicza perła, unikalna i niezwykle cenna! Praktycznie rzeka Biebrza na całej swojej długości leży na terenie największego w Polsce Parku Narodowego.


Oferujemy:

 • 2 noclegi w pokoju 2 os. w pensjonatach/kwaterach agroturystycznych
 • 2 śniadania,
 • codzienny transport bagażu pomiędzy hotelami w tracie trwania imprezy
 • tradycyjne mapy trasy w formacie .pdf do samodzielnego wydrukowania
 • pliki .gpx do nawigacji w telefonie (polecamy aplikację GPX viewer),
 • po zakończeniu imprezy - transport osób wraz z rowerami na miejsce startu,
 • HelpLine 24h/doba - pomoc w razie potrzeby.

Cena imprezy za jedną osobę (pokój dwuosobowy): 490 zł

 

Dopłata do pokoju jednoosobowego (cała impreza): 190 zł

 

Dopłata do wyżywienie HB (obiadokolacje): 100 zł/os.


Uwagi:

 • Minimalna wielkość grupy - dwie osoby.
 • Istnieje możliwość wynajęcia roweru oraz sakw. W razie takiej potrzeby - prosimy o kontakt.
 • Uwaga: Prosimy o dokonywanie rezerwacji minimalnie na 7 dni przed planowanym terminem imprezy — chociaż im wcześniej, tym lepiej. Zawsze będziemy informować o postępach. W przypadku zbyt krótkiego czasu od momentu rezerwacji — przygotowanie wycieczki może się okazać niemożliwe.
 • Wszystkie organizowane przez nas imprezy mogą podlegać modyfikacjom — prosimy o kontakt — dołożymy wszelkich starań, żeby znaleźć najbardziej optymalne i satysfakcjonujące Państwa rozwiązania.

Biuro Podróży SportCentrum :: wczasy, wyjazdy na narty, last minute, wczasy last minute :: Bielsko-Biała